Azərbaycan Milli Platforması əsir götürülən hərbçilərlə bağlı bəyanat yaydı
Şərq Tərəfdaşlığı Vətəndaş Cəmiyyəti Forumunun Azərbaycan Milli Platforması Ermənistan hərbi və mülki şəxsləri tərəfindən Azərbaycan silahlı qüvvələrinin əsgəri Hüseyn Əhliman oğlu Axundovun və Aqşin Qabil oğlu Bəbirovun fiziki işgəncə və qeyri-insani rəftara məruz qalmasını pisləyir, qısa zamanda bu qanunsuz əməli törətmiş şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilməsini tələb edir.
Milli Platforma bildirir ki, Ermənistan mediasında və Telegram kanallarında əsir götürülən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin iki hərbi qulluqçusunun işgəncə və qeyri-insani rəftara məruz qalması ilə bağlı yayılmış foto və video materiallar bir daha sübut edir ki, Ermənistant 1949-cu il Cenevrə Konvensiyasının tələblərini pozaraq, əsir götürülmüş şəxslərə münasibətdə öz öhdəliklərini pozmuş, nəticədə, Avropa Birliyinin vasitəçiliyi ilə Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün və sabitliyin bərqərar olması istiqamətində aparılan danışıqların müsbət nəticə verəcəyinə inamı sarsıdır.
Bundan əlavə, Milli Platforma qeyd edir ki, son zamanlar, Ermənistan tərəfindən aparılan davamlı təxribat və nifrət nitqi çağırışları artmaqdadır. Belə ki, aprelin 14-də Ermənistanın paytaxtı İrəvanda keçirilən ağır atletika üzrə Avropa çempionatının açılış mərasimində milli nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönəlmiş nümayişkaranə hərəkətlərlə Azərbaycan bayrağı yandırılıb. Bu hərəkət, iki dövlət arasında yekun sülh sazişinin imzalanmasına maneçilik törətməklə bərabər, iki cəmiyyət arasında davamlı inamın və əməkdaşlığın yaranmasına da mənfi təsir göstərməkdədir.
Milli Platforma, Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğu tərfindən yuxarıda qeyd olunan hər iki fakt üzrə cinayət işinin başlanmasını təqdir edir, və eyni zamanda müvafiq araşdırmanı Ermənistan hökumətindən tələb edərək, qısa zamanda işgəncə və qeyri insani rəftarı törətmiş şəxslərin məsuliyyətə cəlb edilmsəini, etnik zəmində nifrət və düşmənçiliyin yayılmasına səbəb olan halların aradan qaldırılamsını tələb edir.
Şərq Tərəfdaşlığı Vətəndaş Cəmiyyəti Forumu Azərbaycan Milli Platforması olaraq Ermənistan Milli Platformasını insan hüquqlarına və beynəlxalq humanitar hüquqa bu qeyri-bərabər hörmətsizlik qarşısında səssiz qalmamağa, Azərbaycan hərbçilərinin durumunu diqqətdə saxlamağa, onların əsirlikdən azad edilib Azərbaycana qaytarılmalarına yardım etməyə çağırırıq.

Statement of the Azerbaijan National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum
The Azerbaijan National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum (ANP EaP CSF) condemns the physical torture and inhumane treatment of soldiers of the Azerbaijani armed forces Huseyn Ahliman Akhundov and Agshin Gabil Babirov by the Armenian military and civilians, and demands that the perpetrators of this illegal act be brought to justice as soon as possible.
The National Platform hereby states that the photo and video materials published in the Armenian media and Telegram channels on the torture and inhuman treatment of two captured Azerbaijani Armed Forces servicemen once again prove that Armenia violates the requirements of the Geneva Convention of 1949 and breached its obligations in relation to the detained persons, as a result, it undermines the confidence that the negotiations conducted for establishing peace and stability between Azerbaijan and Armenia with the mediation of the European Union would yield a positive result.
In addition, the National Platform notes that recently there was a substantial increase in calls for continuous provocation and hate speech by Armenia. Thus, on April 14, at the opening ceremony of the European weightlifting championship held in Yerevan, Armenia, the flag of Azerbaijan was burned in a declarative way aimed at inciting national hatred and enmity. This action, in addition to hindering the signing of the final peace agreement between the two countries, also has a negative impact on the establishment of durable trust and cooperation between the two societies.
The National Platform appreciates the initiation of the criminal proceedings on both the above-mentioned facts by the General Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan, calls for due investigation by the Armenian Government for earliest indictment of those in charge of torture and inhumane treatment to preclude the spread of hatred and enmity on ethnic grounds and demands elimination of the causes of similar behaviour.
As the National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum, we call on the National Platform of Armenia not to remain silent in the face of this disproportionate disrespect for human rights and international humanitarian law, to take into account the situation of Azerbaijani servicemen, to help them be released from captivity and returned to Azerbaijan.