AMP-nin Azərbaycan - Avropa Birliyi münasibətlərinə dair verilişi yayımlanıb
Şərq Tərəfdaşlığı Vətəndaş Cəmiyyəti Forumunun Azərbaycan Milli Platformasının icra etdiyi “Azərbaycanda VCT-lərin (Azərbaycanda SMART VCT-lər) dayanıqlığına nail olmaq üçün mexanizmlərin gücləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində hazırlanan növbəti veriliş ictimaiyyətə təqdim olunub. “Kanal 13” televiziyasında yayımlanan ikinci verilişdə “Azərbaycan - Avropa Birliyi münasibətləri” mövzusu müzakirə (https://youtu.be/P90zsNGcVpU?si=Ffx5Go0MwtB0ZwK) olunub.
Verilişin qonaqları siyasi məsələlər üzrə ekspert Nazim Cəfərsoy və iqtisadi məsələlər üzrə ekspert İlham Hüseynli olub.
Verilişdə Azərbaycan Respublikası ilə Avropa Birliyi arasındakı münasibətlər müzakirə olunub. Bu əlaqələrin həm iqtisadı, həm də siyasi aspektdən dəyərləndirilib.

The program of the ANP on Azerbaijan-European Union relations has been broadcast
The program regarding Azerbaijan's National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum on Azerbaijan-European Union relations has been released. Within the framework of the project "Strengthening Mechanisms for Ensuring the Sustainability of CSOs in Azerbaijan (SMART CSOs in Azerbaijan)," carried out by the Azerbaijan National Platform of the Eastern Partnership Civil Society Forum, the next program has been presented to the public. The second program, broadcasted on "Kanal 13" television, discussed the topic of "Azerbaijan-European Union relations" (https://youtu.be/P90zsNGcVpU?si=RQM8UVgQXlsf_qRT). The guests on the program were political expert Nazim Jafarsoy and economic expert Ilham Huseynli. The program delved into discussions about relations between the Republic of Azerbaijan and the European Union, evaluating these relations from both economic and political aspects.
It's noteworthy that the program was originally broadcast in Azerbaijani and includes English subtitles.