Şərq Tərəfdaşlığı Vətəndaş Cəmiyyəti Forumunun 15-ci İllik Assambleyası işə başlayıb
14 noyabr 2023-cü ildə Brusseldə Şərq Tərəfdaşlığı Vətəndaş Cəmiyyəti Forumunun 15-ci İllik Assambleyası işə başlayıb.  Tədbirə Şərq Tərəfdaşlığının çoxtərəfli əməkdaşlığının gələcək formasını müzakirə etmək üçün Şərq Tərəfdaşlığı  və Avropa İttifaqı  vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının 250-dən çox nümayəndəsi qatılıb. İllik Assambleyada Azərbaycan Milli Platformasından da 20 nəfər nümayəndə iştirak edir.
Tədbir çərçivəsində Şərq Tərəfdaşlığı  ölkələri və Avropa İttifaqının  qərar qəbulunda rol oynayan nümayəndələri ilə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının təmsilçiləri arasında  region üçün əhəmiyyətli məsələlər ətrafında müzakirə aparılıb.
Həmçinin, tədbir zamanı iştirakçılar Rusiyanın Ukraynaya qarşı işğalçı müharibəsindən sonra Şərq Tərəfdaşlığı siyasətində və regionda baş verən dəyişiklikləri qiymətləndiriblər.
Assambleyada yaxşı idarəetmə və qanunun aliliyi kimi mühüm sahəyə xüsusi diqqət yetirməklə Avropa İttifaqı, Avropa İttifaqına üzv dövlətləri Şərq Tərəfdaşlığı hökumətləri və cəmiyyətləri arasında əməkdaşlıq da müzakirə edilib.
Bundan əlavə, vətəndaş cəmiyyəti üçün əlverişli mühitin yaradılması ətrafında fikir mübadilə aparılıb.
Assambleyanın gündəliyində kiberhücumlar və hibrid təhdidlər  zamanı Avropa ittifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin daha sıx əməkdaşlıq vasitəsilə bir-birini necə gücləndirə biləcəyi məsələsi də yer alıb.

The Azerbaijan National Platform was strongly represented at the 15th Annual Assembly of the Eastern Partnership Civil Society Forum, with a delegation of 20 representatives.
The assembly brought together over 250 participants from civil society organizations of both the Eastern Partnership and the European Union. The primary focus was on deliberating the future contours of multilateral cooperation within the Eastern Partnership.
During the assembly, meaningful discussions took place among representatives of Eastern Partnership countries, influential decision-makers from the European Union, and civil society representatives. The topics covered were of significant importance to the region.
Participants also critically evaluated the impact of Russia's war of aggression against Ukraine on Eastern Partnership policy and the broader region. The assembly provided a platform to explore cooperation between the European Union, its member states, and the governments and societies of the Eastern Partnership, with a specific emphasis on promoting good governance and the rule of law.
Additionally, there were productive discussions on fostering an enabling environment for civil society. The agenda also highlighted the mutual strengthening of the European Union and Eastern Partnership countries in the face of cyber attacks and hybrid threats, emphasizing the need for closer collaboration.